نگاهی به صنعت جهانی لاستیک

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
صنعت لاستیک

صنعت لاستیک تأثیر جهانی فوق العاده ای دارد. در واقع، توجه به این واقعیت بسیار جالب است که در تاریخچه و کاربرد مواد مختلف، تعداد بسیار کمی به عنوان لاستیک طبیعی و مصنوعی تأثیر زیادی در سطح جهانی داشته اند. مواد لاستیکی طبیعی از مزارع در مالزی، تایلند، اندونزی تا کارخانه‌ها در تقریباً تمام کشورهای جهان گسترش یافته است. تخمین زده می شود که لاستیک طبیعی تنها حدود 25 درصد از لاستیک مورد استفاده در صنعت را تشکیل می دهد. امروزه لاستیک مصنوعی منبع اولیه مواد خام برای بسیاری از محصولات لاستیکی است.

بازار جهانی لاستیک

آینده صنعت لاستیک به اقتصاد جهانی وابسته است. مصرف لاستیک در سراسر جهان طی دوره 1993-2003 بین 3.5 تا 4.0 درصد سالانه بوده و با افزایش تولید ناخالص داخلی جهان مطابقت دارد. نرخ رشد لاستیک باید بیشتر از تولید وسایل نقلیه موتوری و خرید وسایل نقلیه موتوری در سال های آینده باشد. کاربردهای غیر تایر بیشترین استفاده از لاستیک را با 52 تا 54 درصد از کل به خود اختصاص می دهند و انتظار می رود تغییر کمی وجود داشته باشد. برنامه های کاربردی متعددی در بخش های مختلف وجود دارد و خواهد بود مانند:

  • خودرو (کمربند، شیلنگ، واشر، قالب گیری)
  • صنعتی (چسب، بالشتک، تسمه، لرزش، روکش سیم)
  • مصرف کننده (اسباب بازی، قالب گیری درب)
  • ساخت و ساز (سقف، درزگیر، قالب گیری)
تایر لاستیکی

چشم انداز برای الاستومرهای ویژه متوسط مانند اتیلن-پروپیلن و نیتریل بسیار روشن است. صنعت لاستیک مصنوعی ایالات متحده بیش از 4.5 میلیارد دلار محموله را سالانه گزارش می دهد و مقادیر قابل توجهی از این مواد را صادر می کند. تولید و فروش محصولات مبتنی بر لاستیک فرصت های عمده بازار را تشکیل می دهد.

عرضه لاستیک جهانی

کشورهای عمده تولید کننده لاستیک طبیعی مالزی، اندونزی و تایلند هستند. به همین دلیل است که بسیاری از شرکت های بزرگ تایر دارای سهام گسترده ای در جنوب شرق آسیا هستند. تولیدکنندگان کوچک نیز به همان اندازه نقش مهمی دارند. لاستیک مصنوعی در کارخانه های مختلف با مشخصات مختلف در سراسر جهان تولید می شود. تقسیم بین این دو منبع لاستیک در سطح جهانی حدود 40 درصد برای طبیعی و 60 درصد برای لاستیک مصنوعی است و این مقدار انتظار نمی رود در سال های آینده تغییر زیادی کند.

تقاضای جهانی لاستیک

تقاضا برای لاستیک طبیعی همیشه بیشتر از لاستیک مصنوعی است زیرا برتر از لاستیک مصنوعی در نظر گرفته می شود. به دلیل کیفیت بالای خود، لاستیک طبیعی در هنگام ساخت دستکش‌ها و پارچه‌های جراحی، ضدبارداری، زیره کفش، نوار لاستیکی و در ترکیب با الاستومرهای مصنوعی مختلف، انتخاب ارجح است. استفاده از آن کیفیت هوازدگی را بهبود می بخشد.

تقاضا برای لاستیک مصنوعی با افزایش رشد محصولات غیر تایر، افزایش تولید وسایل نقلیه موتوری و قیمت‌گذاری پایدار تشدید می‌شود. در واقع، انتظار می‌رود تقاضا برای قطعات لاستیکی به دلیل رشد در سطوح صنعتی شدن در مناطق در حال توسعه جهان از رشد اقتصادی جهانی پیشی بگیرد. بر اساس تخمین اخیر، پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی تایر هر سال 2.6 درصد افزایش یابد، با رشد تقاضای تایرهای OEM با دستاوردهای قوی در صنعت وسایل نقلیه موتوری جهانی، و این مستلزم افزایش نیاز به جایگزینی با افزایش پیوسته پارک وسایل نقلیه موتوری جهانی است.

تقاضای جهانی برای محصولات لاستیکی صنعتی در سال 2020 به 27.07 تن رسید. پیشرفت‌های بازار در مناطق در حال توسعه به دلیل رشد اقتصادی سالم، افزایش سطح درآمد شخصی، تلاش‌های مداوم صنعتی‌سازی و همچنین به دلیل رشد تولیدات تولیدی و هزینه‌های سرمایه‌گذاری ثابت بیشتر افزایش خواهد یافت. بازار تجهیزات صنعتی که شامل ماشین آلات و تجهیزات صنعتی، وسایل نقلیه خارج از جاده است، همچنان بیشترین سهم از تقاضای کل را به خود اختصاص خواهد داد.

چین که از ایالات متحده پیشی می گیرد و به بزرگترین بازار محصولات لاستیکی صنعتی تبدیل می شود، بیش از یک سوم کل تقاضای اضافی تولید شده تا سال به خود اختصاص خواهد داد. هند نیز سودهای زیادی را ثبت خواهد کرد و انتظار می رود رشد فروش نیز در این سال خوب باشد. تعدادی از بازارهای کم حجم مانند اندونزی، تایلند و مالزی پیشرفت ها در اروپای شرقی همچنان قوی خواهد بود.

اگرچه کاهش جزئی وجود دارد، اما انتظار می‌رود تقاضای محصولات لاستیکی صنعتی در ایالات متحده تا سال 2013 بهبود یابد. پیشرفت‌ها از چرخش در تولید وسایل نقلیه موتوری منتفع خواهند شد و روند بهبود در بخش تولید ادامه دارد. اروپای غربی و ژاپن دستاوردهای ضعیفی را تجربه خواهند کرد. با این حال، این مناطق، از جمله استرالیا و کانادا، به دلیل ماهیت صنعتی و تکنولوژیکی پیشرفته اقتصادهایشان، همچنان بیشترین استفاده کنندگان لاستیک صنعتی خواهند بود.

کالاهای لاستیکی مکانیکی بزرگترین بخش محصولات لاستیکی را در سال 2008 تشکیل می دادند. تامین کنندگان آنها از مزیت های مستمر بهره مند خواهند شد و این امر به دلیل تولید جهانی وسایل نقلیه موتوری مشهود است، زیرا این محصولات در این بازار دارای نمایندگی بالایی هستند. پیشرفت‌ها در بخش‌های شلنگ و تسمه قوی‌تر خواهند بود، که منعکس‌کننده تنوع کاربردهای گسترده و چشم‌انداز قیمت قوی‌تر در مقایسه با کالاهای مکانیکی است.

دیدگاهتان را بنویسید