نوارهای لاستیکی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
نوارلاستیکی

نوارهای لاستیکی کششی از لاستیک و لاتکس به شکل یک حلقه هستند و به طور گسترده برای نگه داشتن اجسام در کنار هم استفاده می شوند. نوارهای لاستیکی با نام‌های مختلفی مانند باندر، الاستیک، باند الاستیک و بند لاستیکی شناخته می‌شوند. این نوارها اغلب در بسیاری از مشاغل، صنایع و همچنین در خانه استفاده می شوند. آنها برای نگه داشتن چندین شی در کنار هم مناسب هستند و قابل استفاده مجدد و اقتصادی هستند. اندازه نوار لاستیکی بسته به کاربرد مورد نظر آنها متفاوت است. این رنگ های باند لاستیکی الاستیک نیز متفاوت است. امروزه، نوارهای لاستیکی یکی از پرکاربردترین قطعات لاستیکی در نظر گرفته می شوند که توسط بسیاری از افراد و صنایع برای اهداف مختلف استفاده می شود. باندهای لاستیکی صنعتی برای انجام کارهای سنگین ساخته می شوند. این باندهای لاستیکی صنعتی دارای اندازه های خاصی هستند و بسیار مقاومت بالایی دارند که برای تثبیت تقریباً هر اندازه بار طراحی شده اند.

فرآیند تولید نوار لاستیکی

سازندگان نوارهای لاستیکی آنها را با اکسترود کردن لاستیک در یک لوله بلند برای ایجاد شکل کلی آن، قرار دادن این لوله ها روی قالب‌ها و پخت لاستیک با حرارت، برش دادن آن در عرض لوله به نوارهای لاستیکی کوچک درست می کنند. برای ساخت لوله لاستیکی بلند، سازندگان نوار لاستیکی از لاستیک مصنوعی مرغوب استفاده می کنند که سپس به نوارهای کوچک بریده می شود. نوارهای لاستیکی نیز به دلیل خاصیت ارتجاعی برتر با استفاده از لاستیک طبیعی تولید می شوند. با فرآیند ولکانیزاسیون و پیدایش لاستیک مصنوعی، این نوارها بادوام تر و کشسان تر شده اند. اندازه یک نوار لاستیکی کوچک می تواند کمتر از یک اینچ قطر داشته باشد، در حالی که نوارهای لاستیکی بزرگ می تواند چندین فوت قطر داشته باشد.

اندازه نوارهای لاستیکی

به نوارهای لاستیکی استاندارد یک سایز اختصاص داده می شود که مربوط به ابعاد نوار لاستیکی الاستیک – طول، عرض و ابعاد ضخامت آن است. در ادامه جزئیات اندازه گیری اندازه نوار لاستیکی آمده است:

  • طول: طول نوار نصف محیط آن است.
  • ضخامت: ضخامت نوار لاستیکی فاصله دایره داخلی آن تا دایره بیرونی است.
  • عرض: ارتفاع آن نوار یا استوانه، عرض آن است.

اندازه های مختلف نوار لاستیکی استاندارد در بازار موجود است. اگر اندازه موردنیاز در دسترس نباشد، می توان از نوارهای لاستیکی که سفارشی ساخته شده‌اند استفاده کرد. مشتریان می توانند قطر، عرض و ضخامت نوار لاستیکی مورد نیاز خود را مشخص کنند

انواع نوارلاستیکی

انواع لاستیک مورد استفاده در نوارهای لاستیکی

همه نوارهای لاستیکی از یک ماده ساخته نمی شوند. چهار ماده اولیه برای ساخت آنها استفاده می شود. آنها لاستیک طبیعی، مونومر اتیلن پروپیلن دی ان (EPM، EPDM)، پلی ایزوپرن مصنوعی و ترکیبات سیلیکونی هستند. این مواد دارای خواص ویژه ای هستند که آنها را برای موارد استفاده خاص مناسب می کند.

کاربردهای نوار لاستیکی

باندهای لاستیکی طیف گسترده ای از کاربردها در صنایع سنگین و کوچک مانند کشاورزی، بسته بندی، ، حمل و نقل، و … دارند. نوارهای لاستیکی صنعتی با مقاومت بالا برای کارهای سخت و سنگین استفاده می شوند.

مراحل ساخت نوارهای لاستیکی

  • مرحله 1: اولین مرحله تعیین فرمول لاستیک مورد استفاده است. لاتکس با افزودنی های دیگر مخلوط می شود تا یک ترکیب نگهدارنده با کیفیت خاص ایجاد شود. ترکیبات بر اساس الزامات برای یک مجموعه خاص از نوارهای لاستیکی متفاوت است.
  • مرحله 2: در مرحله بعد، شکل لوله ای لاستیک از طریق ماشینی به نام “اکسترودر” پردازش می شود. این فرآیند کاملاً شبیه به تولید نودل یا پاستاهای توخالی است.
  • مرحله 3: یک قالب یا یک لوله دایره ای در طول لوله اکسترود شده نصب می شود و پس از آن در اتوکلاو بخار تحت فشار گرم می شود. این فرآیند گرمایی که بیشتر به عنوان “ولکانیزاسیون” شناخته می شود، منجر به شکل دایره ای و خاصیت ارتجاعی لاستیک می شود. از نظر فنی، ولکانیزاسیون باعث ایجاد یک تغییر شیمیایی پیچیده در لاستیک می شود که آن را الاستیک می کند.
  • مرحله 4: هنگامی که لاستیک ولکانیزه شد، پوشش های لوله لاستیکی از قالب برداشته شده و با استفاده از یک برش سرعت سریع به صورت حلقه ای خرد می شوند. اکنون می توان این حلقه ها را نوار لاستیکی نامید.

دیدگاهتان را بنویسید